Kalendář

 

Aktuální video

Informace o webu

Původní web MOS

Jsme členy

Česká společnost ornitologická
Birdlife-international-partner-logo
Oborová platforma ekologických nevládních organizací


Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje
Unie pro řeku Moravu
MAS - Partnerství Moštěnka

Spolupracujeme s 


Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO je nevládní nezisková organizace sdružující profesionální i amatérské ornitology, birdwatchery, milovníky ptáků a ochránce přírody. Realizujeme projekty na výzkum a ochranu ptáků, popularizaci ornitologie, ekologickou výchovu a osvětu.


Červenka obecná (Erithacus rubecula)

                        
Červenka obecná (Erithacus rubecula) foto: R. Doležal


MOS zve na podzimní exkurze 2018!


NOVÝ WEB MOS!

www.mos-cso.cz

http://mos-cso.cz/


Pf19-rybak


28. 12. 2018 - Výprava za husami a berneškami na jižní Moravu

Zpráva. V pátek 28. prosince pořádá Klub 300.cz a Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO ornitologickou exkurzi za severskými husami, berneškami a za zedníčkem skalním. V předchozích letech pozorovali účastníci této akce i takové ptačí rarity, jako je pěvuška podhorní, husa malá, berneška bělolící a berneška rudokrká. Pokračování zde.
Vánoční večírek MOS

Vecirekmos_2018


Ornitologové pořádají poslední letošní exkurzi za ptáky v Tovačově

 

 

Ornitologové pořádají poslední letošní exkurzi za ptáky v Tovačově - potápka žlutorohá

Zpráva. V sobotu 24. listopadu se uskuteční poslední letošní ornitologická exkurze Moravského ornitologického spolku na střední Moravě. Zájemci o pozorování ptactva se sejdou v 10.50 hodin u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově. Za příznivého počasí se účastníci exkurze zastaví i štěrkovnách. Pokračování zde.

 

 


21. 10. 2018 – Za obyvateli olomouckých parků

Sraz u hlavního vstupu do rozária (ul. 17. Listopadu) v 16:30 hod. Krátká procházka skrze rozárium a botanickou zahradu až do Bezručových sadů. Účastníci se seznámí s ptačími obyvateli parku, nakouknou do obydlí hmyzu vázaného na odumírající dřevo a po setmění se vydají objevovat taje netopýrů. Předpokládané ukončení akce okolo 18:30.

Exkurzi povede: Kateřina Ševčíková (e-mail: sevcikovaka@seznam.cz, tel. 776 746 980)

 


Evropský festival ptactva 2018 proběhne i v Tovačově

 

Evropský festival ptactva 2018 proběhne i v Tovačově Zpráva. V sobotu 6. října se můžete zúčastnit Evropského festivalu ptactva v Tovačově na Přerovsku. Zájemci o pozorování ptactva se sejdou v 8 hodin u sádek Hradeckého rybníka a společně s průvodci z Moravského ornitologického spolku se projdou po hrázích Křenovského a Hradeckého rybníka. Pokračování zde.

 

 

 

 


Další prokázané hnízdění jeřábů na Olomoucku!

 

Hnízdění jeřábůZpráva. Velkým překvapením letošní končící hnízdní sezóny, je hnízdění jeřábů. Zcela náhodně se to před několika dny podařilo na lokalitě, kde jsem v druhé polovině května slyšel troubení jeřábů. Tehdy jsem měl příliš mnoho jiného mapování, a na jejich dohledání nebyl čas. Pokračování zde.

 

 

 

 


Evropský festival ptactva se v Tovačově vydařil


P2390458-mos-efp_2
Zpráva. V sobotu 1. října proběhl v Tovačově Evropský festival ptactva, který je nejvýznamnější podzimní akcí pro ornitology, pozorovatele ptáků i milovníky přírody. U Hradeckého rybníka se letos sešel rekordní počet – 64 zájemců o pozorování ptáků i díky tomu, že zde byly k vidění a odzkoušení nejnovější modely dalekohledů přerovské firmy Meopta – optika. Pokračování zde.

 

 


 

Evropský festival ptactva 2016 s dalekohledy značky MEOPTA


Konipas bílý (Motacilla alba)
Zpráva.
V sobotu 1. října a v neděli 2. října se můžete zúčastnit Evropského festivalu ptactva i na střední Moravě a to v Tovačově na Přerovsku, u Chomoutovského jezera u Olomouce a v Záhlinicích na Kroměřížsku. Podrobnosti zde.

 

 

 

 


 

Štěrkovna Náklo je ostrovem biodiverzity v hanáckém obilném moři


Konipas bílý (Motacilla alba)
Zpráva.
Štěrkovna Náklo se nachází mezi Olomoucí a Litovlí na jižním okraji CHKO Litovelské Pomoraví. Při posledním průzkumu bylo zjištěno několik stovek druhů rostlin a živočichů, což dělá ze Štěrkovny živý ostrov uprostřed hanácké obilné pouště. Více zde.

 

 

 

 


 

Čápi v Břestu dostali novou webkameru


Zpráva.
Po letošním neúspěšném hnízdění čápů v Záhlinicích, které bylo možno sledovat webkamerou na internetu, byla pro veřejnost spuštěna další webkamera na čapím hnízdě v Břestu. Jak se jim daří najdete zde.

 

 

 


Proběhl Výzkumný terénní víkend 2016


Zpráva. 
Víkend 27. – 29. května 2016 členové a příznivci Moravského ornitologického spolku zasvětili bádání a monitoringu ptáků. Již po šesté se uskutečnil Výzkumný terénní víkend (VTV), tentokrát v malebné krajině Oderských vrchů. Ubytování jsme měli díky ČSOP Odry zajištěno na romantické základně v Klokočově, která funguje jako vlaková zastávka. Pokračování zde.

 

 

 
Nová kniha o motáku lužním


Zpráva.
V omezeném vydání se chystá vydání nové knihy o motáku lužním, která se bude detailně zabývat jeho biologií, ekologií, rozšířením a dalšími aspekty týkající se tohoto druhu. Více o knize a možnostech objednání zde.

 

 

 

 
Přátelé rybáků se sešli v Tovačově


Tisková zpráva. 
V areálu společnosti Českomoravský štěrk, a.s. se ve čtvrtek 9. června sešli ornitologové, ochránci přírody se zástupci společností, které těží štěrkopísek a zároveň vytvářejí umělá hnízdiště pro chráněné rybáky. Prostě všichni, které spojuje projekt na ochranu rybáků zde.

 

 

 

 
Hnízdění čápů bílých v Záhlinicích se letos nevydařilo


Zpráva.
Díky přenosu z webkamery, která je umístěna u hnízda čápů bílých na komíně Hostince U Čápa v Záhlinicích víme, že hnízdění čápů bylo předčasně ukončeno. Více zde.

 

 

 

 
 

 

Archiv novinek