Kalendář

 

Aktuální video

Informace o webu

Původní web MOS

Jsme členy

Česká společnost ornitologická
Birdlife-international-partner-logo
Oborová platforma ekologických nevládních organizací


Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje
Unie pro řeku Moravu
MAS - Partnerství Moštěnka

Spolupracujeme sDalší prokázané hnízdění jeřábů na Olomoucku!

Velkým překvapením letošní končící hnízdní sezóny, je hnízdění jeřábů. Zcela náhodně se to před několika dny podařilo na lokalitě, kde jsem v druhé polovině května slyšel troubení jeřábů. Tehdy jsem měl příliš mnoho jiného mapování, a na jejich dohledání nebyl čas. Před několika dny jsem navštívil lokalitu znovu, a úspěch byl na světě. Na poli bezprostředně vedle hnízdní lokality jsem pozoroval dva dospělé jeřáby s jedním vzletným mládětem! Při pozorování jsem se náhodně setkal s jedním člověkem, který mi sdělil, že se dvě tyto „uřvané volavky“ vyskytují na lokalitě od jara. A ten třetí se k nim přidal nedávno. Což jasně naznačuje tomu, že zde pár vyhnízdil.

Jedná se o rybník o velikosti 1 ha. Který je značně zarostlý. Díky tomu na lokalitu nechodí ani rybáři, a jeřábi tak na vyhnízdění měli patrně dostatek klidu. Pokud se v příštím roce na lokalitu jeřábi opět vrátí, pokusím se průběh celého hnízdění lépe sledovat. Především pak vlivy, které by jejich případné další hnízdění mohlo ohrozit.

Pravděpodobně se jedná o první hnízdění jeřábů mimo území VVP Libavá, kde prokazatelně hnízdí jeden pár, a další minimálně jeden pravděpodobně. Při letošním pokusu o dohledání přesného hnízdiště jsme příliš úspěšní nebyli, povedlo se sice najít spoustu pobytových znaků, ale samotné mládě jsme nepozorovali.

07.08.2018

Text: Ondřej Boháč

 aDva dospělí jeřábi popelaví se vzletným mládětem

Dva dospělí jeřábi popelaví se vzletným mládětem